Kas yra šilumos siurblys ir kodėl jis svarbus?

  • Kas yra šilumos siurblys ir kodėl jis svarbus?

    Šilumos siurbliai – tai taupią energiją naudojantys įrenginiai, vis labiau populiarėjantys Lietuvoje, nes yra draugiški aplinkai, įsirengus šią sistemą žymiai sumažėja šildymo išlaidos.

    Šilumos siurblys paimdamas šilumą iš lauko ją perduoda patalpų šildymui ar vandens pakaitinimui.

    Šilumos siurbliai yra vieni iš taupiausių pasirinkimo variantų, kadangi sugeneruoja daugiau šilumos energijos nei sunaudoja elektros šilumos gaminimui. Šie įrenginiai dažniausiai susideda iš dvejų dalių - viena dalis įrengiama lauke, kita viduje. Sistema paima orą  iš lauko ir perneša jį į viduje įrengtą sistemą, kurioje oras yra sušildomas. Taip iš lauko šilumos energija yra pernešama į vidaus patalpas. Pagaminta energija naudojama kompresoriaus ir ventiliatorių darbui, o įrenginiai atlieka dvi funkcijas – šildymo ir oro kondicionavimo.

    Šilumos siurbliai yra skirstomi į trys pagrindinius tipus: oras - oras, oras - vanduo ir gruntas - vanduo

    Šilumos siurblys oras - oras

    Siurbliai paprastai yra sudaryti iš išorinės ir vienos arba kelių vidinių dalių. Šių dalių montavimas yra labai paprastas ir atliekamas per kelias valandas, žinoma rekomenduojama, kad montavimo darbus atliktų specialistas. Oras – oras šilumos siurblys nėra didelis, bet gali apšildyti kelias patalpas vienu metu. Kaip bus apšildomos patalpos priklausys nuo įrenginio pasirinkto galingumo, patalpų dydžio ir sklandaus šilumos perėjimo. Tai yra pigiausias ir ekonomiškiausias pasirinkimas, nes greičiau sušylantis oras reikalauja mažiau energijos resursų.

    Šilumos siurblys oras - vanduo

    Šis siurblys gamina šilumą iš aplinkos oro – kuo mažesnis temperatūrų skirtumas, tuo efektyviau įrenginys veikia ir tuo efektyviau gaminama šiluma. Oras – vanduo šilumos siurblio veikimas labai paprastas: išorėje įrengtas įrenginys paima šilumą iš oro ir perduoda ją viduje įrengtai daliai arba dalims. Šios dalys šildo vandenį, gali būti pajungtos prie grindinio šildymo ir šildyti grindys. Tokio šilumos siurblio įsirengimas yra viena iš alternatyvų pasižyminti geru kainos ir kokybės santykiu ir pigiu įrengimu.

    Šilumos siurblys gruntas - vanduo

    Šie šilumos siurbliai dar kitaip vadinami – geoterminiais ir naudoja dirvožemį, paviršinį gruntą ar giliau esančias uolienas kaip šilumos šaltinį. Kadangi dirvožemyje vyrauja pastovi temperatūra, todėl šilumos paėmimas ir tiekimas tampa gana efektyvus. Šiluma iš dirvožemio gali būti imama trimis būdais: montuojant horizontalius ar vertikalius kolektorius arba gręžiant gręžinį. Gręžinio gręžimas tinkamiausias pasirinkimas tuomet, kai sklypo plotas, kuriame norima įrengti šilumos siurblį yra mažas, turi netinkamą reljefą ar susidaro papildomos priežastys, neleidžiančios įrengti horizontaliojo kolektoriaus. Tiek horizontalus, tiek vertikalus kolektorius neturės jokio poveikio augmenijai, o kuo dirvožemis turės daugiau vandens, tuo bus išgaunamas didesnis energijos kiekis

    Šilumos siurblio išsirinkimas

    Šilumos siurblio pasirinkimas nėra toks paprastas dalykas, koks gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Todėl dalinamės su jumis keliais patarimais, kurie tikimės padės išsirinkti tinkamą šilumos siurblį.

    • Šilumos siurblio galia. Gamintojai paleisdami įrenginį į prekybą deklaruoja kompresoriaus nominalią galią, esant lauko oro temperatūrai +7 °C ir vandens temperatūrai +35 °C. Padidinus kompresoriaus apsisukimus galima gali būti maksimali, taip pat galia gali tapti ir minimali.
    • Šilumos siurblio tipas. Norint pasiekti efektyvų būsto šildymą reikėtų atsižvelgti ir į įrenginio tipą, koks yra tinkamiausias.
    • Būsto plotas. Tik įvertinus būsto energetinį naudingumą bei plotą galėsite rasti tinkamiausią šildymo siurblį. Verta atsiminti, kad kuo būstas pagal plotą yra didesnis, tuo galingesnė sistema bus reikalinga.