Kaip išsirinkti tinkamą rekuperatorių namams?

  • Kaip išsirinkti tinkamą rekuperatorių namams?

    Rekuperatoriai - vienas iš tiekimo ir išmetimo sistemų tipų. Jie užtikrina efektyvius oro mainus ir vėdinamų patalpų prisotinimą deguonimi.

    Taip pat prietaisai palaiko normalų mikroklimatą patalpoje - filtruoja dulkes, veikia kaip sausintuvas. Dėl įmontuoto šilumokaičio rekuperatoriai gali kaupti lauke išleidžiamo oro energiją, kuri šilumos pavidalu bus perduodama patalpose tiekiamam orui.

    Rekuperatorių naudingumo koeficientas gali siekti daugiau nei 90%, o elektros sąnaudos būti minimalios. Yra keletas sistemų tipų su skirtingais montavimo būdais, našumu, valdymu ir papildomomis galimybėmis. Specialistai rekomenduoja susipažinti su savo buto ar namo šilumokaičio pasirinkimo niuansais, kurie užtikrins reikiamą efektyvumą ir padės sutaupyti.

    Sistemos tipas

    Svarbus rekuperatoriaus pasirinkimo kriterijus yra sistemos tipas – centralizuotas ar decentralizuotas. Centralizuotas sistemos tipas ra pats brangiausias, sunkiai įdiegiamas ir prižiūrimas. Šie įrenginiai puikiai pasitarnauja projektavimo ir statybos etape, gyvenamuosiuose ir komerciniuose pastatuose. Centralizuoti rekuperatoriai diegiami į vieną vėdinimo sistemą su plačiu vėdinimo kanalų tinklu. Jie grynu oru gali aprūpinti daugiaaukščius pastatus ir pramonines patalpas.

    Buitiniam naudojimui privačiuose namuose ar butuose geriausia rinktis decentralizuoto sistemos tipo rekuperatorius, kurie užtikrins reikiamus oro mainus atskiruose kambariuose. Norint prijungti šio tipo rekuperatorių yra reikalingi 220 V elektros laidai. Tokie rekuperatoriai yra nedidelio dydžio, stilingo dizaino ir juos lengva valdyti.

    Montavimo būdas

    Galimi keli pagrindiniai montavimo variantai – grindinis, sieninis, pakabinamas ir universalus. Koks montavimo būdas bus pasirinktas labai priklauso nuo patalpos išplanavimo, techninių sąlygų ir nuo sistemos tipo. Centralizuoti rekuperatoriai dažnai kabinami dėl jų integravimo į pagrindinę ventiliaciją, esančią po lubomis. Taikant pakabinimo metodą, įranga gali būti visiškai paslėpta, išsaugant interjero estetiką ir sumažinant triukšmo lygį.

    Rekuperatorių gamintojai taip pat siūlo grindinius ir sieninius montavimus. Grindinis montavimas gali sukelti nemažai nepatogumų - dalį laisvos vietos užims rekuperatorius ir rekuperatoriaus montavimas grindyse sukurs foninį triukšmą.

    Decentralizuoti kondicionieriai dažniausiai montuojami sienoje. Tai praktiškiausia buitinėms patalpoms, kadangi šis metodas nereikalauja pertvarkymo, pakartotinio dokumentacijos išdavimo, sudėtingų techninių darbų. Montavimo darbai gali būti atliekami bet kurioje patogioje sienos vietoje vartotojo pageidavimu.

    Oro mainai

    Tinkamai parinktas tiekimo ir išmetimo sistemų veikimas yra nepaprastai svarbus sveikam mikroklimatui gyvenamosiose patalpose. Subalansuota oro apykaita užtikrina reikiamą deguonies, drėgmės, temperatūros lygį, sumažinamas pelėsio plitimo. Pagal standartus, norint užtikrinti tinkamus oro mainus būtina laikytis gyvenamųjų patalpų oro srauto rodiklių:

    • Priimtinas srauto rodiklis - sąlygos, užtikrinančios minimalų reikalingą gryno oro tiekimą. Esant tokiai oro apykaitai, žmogaus organizmas privalo išleisti daugiau energijos, aktyvūs veiksmai yra sunkūs ir gali sukelti greitą nuovargį.
    • Optimalus srauto rodiklis. Tokiomis sąlygomis normalus organizmo funkcionavimas užtikrinamas natūraliu šilumos mainu ir pakankamu deguonies prisotinimu.
    • Padidėjęs optimalus srauto rodiklis būtinas aktyviam vaikų, pagyvenusių žmonių gyvenimui. Taip pat sergant įvairiomis kvėpavimo takų ligomis.

    Rekuperatoriaus šilumokaičiai

    Šilumokaičio buvimas rekuperatoriuje užtikrina šilumos energijos kaupimą, kad ji būtų perduota tiekiamam šaltam orui. Yra 2 pagrindiniai šilumokaičių tipai – plokštelinis ir rotacinis. Plokštelinis  šilumokaitis yra montuojamas sudėtingai, kainuoja gana daug ir yra pakankamai triukšmingas, todėl naudojamas tik centralizuotose sistemose.

    Plokšteliniai rekuperatoriai išsiskiria konstrukcijos paprastumu, priežiūra, žemu triukšmo lygiu. Tai dažniausias pasirinkimas tarp butų ir privačių namų gyventojų. Tačiau jų efektyvumas ir kaina priklauso nuo gamybos medžiagų. Pagrindiniai parametrai, į kuriuos svarbu atsižvelgti renkantis šio tipo šilumokaitį - šilumos laidumas, saugumas ir atsparumas dilimui.